TS Kesäkoulut lapsille ja nuorille

TS Kesäkoulut tarjoavat jälleen mukavaa puuhaa sadoille lapsille ja nuorille. Turun Sanomien kestotilaajat saavat koulujen osallistumismaksuista alennusta. Lisätietoa kouluista ja ilmoittautumisista saat suoraan kesäkoulujen järjestäjiltä. Huomioithan, että koronavirusepidemia voi muuttaa kesäkoulujen aikatauluja. Tiedustele asiaa kesäkoulun järjestäjältä.

Vuonna 2020 järjestetään seuraavat TS Kesäkoulut:

TS Leiriseikkailu

Alakouluikäisille kesä-ja elokuussa Hirvensalossa (Syvälahden koulu) ja
Lausteen seurakuntakodissa

1.–5.6. (Hirvensalo 1 ja Lauste 1)
8.–12.6. (Hirvensalo 2 ja Lauste 2)
15.–18.6. (juhannusviikko, Hirvensalo 3 ja Lauste 3)
22.–26.6. (Hirvensalo 4 ja Lauste 4)
3.–7.8. (Hirvensalo 5 ja Lauste 5)

Lisätiedot ja ilmoittautuminen: Leiriseikkailu.fi,
info@leiriseikkailu.fi
tai puhelimitse (soittoajat nettisivuilla)

TS Kuvataidekoulu

Värisirkus I –kurssi 1.–5.6. klo 10–12
lapset 4–6-v.
Värisirkus II –kurssi 8.–11.6. klo 10–13
lapset 7–10-v.
Savipaja 1.–4.6. klo 10–13. sekä
viimeistelykerta 17.6. klo 10–13, lapset 8–12-v.
Keramiikkakurssi 1.–4.6.2020 klo 17–20 sekä
viimeistelykerta ke 17.6. klo 17–20, nuorille.
Mangakurssi 1.–5.6. klo 14–17, nuorille
Maalauskurssi 8.–12.6.2020 klo 14–16,
yli 10-vuotiaille
Grafiikan kurssi 1.–2.6.2020 klo 17–19.30 ja
8.–9.2020 klo 17–19.30, nuorille

Ilmoittautumiset ja lisätiedot:
toimisto@turunkuvataidekoulu.fi,
puh. 02 279 9200 ( ma–to klo 10–14)
www.turunkuvataidekoulu.fi

TS Cheerleadingkoulu

1. koulu 8.–12.6.
2. koulu 22.–26.6.
2006–14 syntyneille lapsille ja nuorille
Manhattan Sport Centerillä.

Ilmoittautuminen:

www.tcssmash.fi/ts-kesakoulu

Lisätiedot:
Christa Sirkiä, harrasteliikunta@tcssmash.fi tai
puh. 040 550 96797

TS Golfkoulu

9–15-vuotiaille aloittelijoille ja niille,
jotka ovat jo suorittaneet green cardin
1. kurssi 1.–5.6. klo 9–15.30
2. kurssi 8.–12.6. klo 9–15.30

Lisätiedot:
Ville Sirkiä, puh. 040 761 1876, ville.sirkia@auragolf.fi 
Ilmoittautuminen: auragolf.fi/ts-golfkoulu

TS Jalkapallokoulu

8.-12.6. Kupittaan jalkapallokentillä
Ma–pe klo 9–14 jalkapallokoulu 6–11-vuotiaille
tytöille ja pojille
Ma–ke klo 9–11 perhefutislaisille ja 4–6-vuotiaille

Lisätiedot ja ilmoittautuminen 22.5. mennessä:
Tuuli Amrahova, tuuli.amrahova@tps.fi
puh. 040 358 0099
Jalkapallokoulu

TS Sulkapallokoulu

5–12-vuotiaille tytöille ja pojille klo 9–15
1. leiri 1.–5.6. (5 pv), 1.–3.6. (3 pv)
2. leiri 8.–12.6. (5 pv), 8.–10.6. (3 pv)
3. leiri 15.–18.6. (4 pv)
4. leiri 3.-7.8. (5 pv), 3.–5.8. (3 pv)

Lisätiedot ja ilmoittautuminen:
Jukka Rantanen, puh. 040 506  3280,
jukka.rantanen@clear.fi
www.clear.fi

TS Uintileiri

Leirit 1.–5.6., 8.–12.6. ja 22.6.–26.6. klo 9–15,
lisäksi 2 viikon leiri 1.-12.6.

2007-2013 syntyneille, uintitekniikasta kiinnostuneille
pojille ja tytöille

 Lisätiedot ja ilmoittautuminen:
www.åsk.fi/ilmoittautumiset
kurssit@uintiklubiturku.fi

TS Jääkiekkokoulu

2007-20112 syntyneille pojille ja tytöille
3.-7.8. ma-pe klo 8-16. Myös maalivahtivalmennusta.

Lisätiedot: 
juniorit@tps-juniorit.net
Ilmoittautuminen:
www.tps-juniorit.net/uutiset/25106/ts-jaakiekkokoulu-2019

TS Taekwondokoulu

6–13-vuotiaille tytöille ja pojille
8.-11.6. klo 9–14
Kamppailukeskus Budokwaissa

Ilmoittautuminen ja lisätiedot:
www.budokwai.fi/taekwondo
taekwondo@budokwai.fi
puh. 044 200 4733

TS Tanssi- ja voimistelukoulu

1. päiväleiri 1.–4.6. (4 pv) klo 8.30–15.30
2. päiväleiri 15.–17.6. (3 pv) 8.30–15.30
2007–13 syntyneille lapsille (paikalla voi olla
valvotusti klo 7.30–8.30 ja 15.30–16.30).
Iltaleiri 3.6, 4.6., 10.6. ja 11.6. klo 17–19
2013–2015 syntyneille lapsille

Lisätiedot:
maija.mannerros@lahjantytot.fi,
Ilmoittautuminen:
www.lahjantytot.fi

TS Salibandykoulu

2007–2014 syntyneille pojille ja tytöille
1.–4.6. klo 8–16

Lisätiedot:  
Jussi Kauppi, puh. 040 164 6606
jussi.kauppi@tpssalibandy.fi
Ilmoittautuminen:
www.tpssalibandy.fi/salibandykoulu

TS Tenniskoulu

5–14-vuotiaille tytöille ja pojille.
1. kurssi 1.–5.6. klo 8.30–12 (puolip.)
2. kurssi 1.–5.6. klo 12.30–16 (puolip.)
3. kurssi 1.–5.6. klo 8.30–16 (kokop.)
4. kurssi 8.–12.6. klo 8.30–12 (puolip.)
5. kurssi 8.–12.6. klo 12.30–16 (puolip.)
6. kurssi 8.–12.6. klo 8.30–16 (kokop.)

Lisätiedot:
Hans Lehto, puh. 0400 597 780
Kimmo Hurme, puh. 040 520 6666
Ilmoittaudu viimeistään 29.5.:
www.tvstennis.fi/ts-tenniskoulu

TS Padelkoulu

Kurssit 8.–12.6., 15.–19.6. ja 22.–26.6.
7–9-v., 10–13-v. ja 14–17-v. lapsille
Lisäksi 3.–7.8. kurssi 14–17-vuotiaille

Ilmoittautuminen ja lisätiedot:
Tiia Sucksdorff, puh. 040 656 5313
info@padelpark.fi
www.padelpark.fi

TS Yleisurheilukoulu

2007–2015 syntyneille tytöille ja pojille
1. leiri 1.–5.6. klo 9–13
2. leiri 3.–7.8. klo 9–13

Lisätiedot:
Camilla Nakolinna, puh.040 900 7881,
camilla.nakolinna@turunurheiluliitto.fi

Ilmoittautuminen:
www.tuulyleisurheilu

TS Melontakoulu

8–15-vuotiaille uimataitoisille (50 m)
tytöille ja pojille Turun Soutu- ja melontakeskuksessa
1.–3.6.  ja 3.-5.8. klo 9–12

Lisätiedot: 
Iida Kuuva / Lauri Kärnä, puh. 041 4565 222,
posti@melojat.net tai www.melojat.net
melojat-verkkokauppa.net/fi/

TS Pyöräilykoulu

8.–11.6. klo 9–15.30
Kupittaan pyöräilyradalla Turussa
8-12-vuotiaille lapsille

Ilmoittautuminen:
Jarmo Teuhola, puh. 040 523 4674

Lisätiedot: Mika Simola, puh. 040 595 3286,
Jarmo Teuhola, puh. 040 523 4674 ja
Turo Vuorenhela, puh. 0400 202 222

TS Koripallokoulu

2008–2013 syntyneille pojille ja tytöille
1.–4.6. klo 9–16

Lisätiedot ja ilmoittautuminen: www.tunmkykoris.fi
juha.ruohonen@ymca.fi, puh. 0400 525 630
Ilmoittautuminen:
TS Koriskoulu 2020